Hotel w leśnym zaciszu, amfiteatr i „Zimna wojna”. Ośrodek wypoczynkowy Buk jest na sprzedaż [ZDJĘCIA]

Hotel w leśnym zaciszu, amfiteatr i "Zimna wojna". Ośrodek wypoczynkowy Buk jest na sprzedaż

Czy ośrodek wypoczynkowy Buk w Rudach zostanie już tylko historią? Częściowo wróciło do niego życie za sprawą otwartego w 2015 r. domu seniora, przez jakiś czas sporo się działo dzięki Teatrowi Nowej Sztuki. Teraz miejsce jest na sprzedaż.

Oferta w serwisie ogłoszeniowym mówi o „prosperującym ośrodku”, a na jednej z działek znajdują się „dwa stawy zasilane strumykiem, piękna drewniana leśniczówka i amfiteatr z częścią restauracyjną”. Wcześniej na tym terenie można było również korzystać z hotelu i basenu. Wszystko to oferował środek wypoczynkowy Kopalni Węgla Kamiennego Knurów, do którego przyjeżdżali nie tylko górnicy z rodzinami czy leśnicy. Uroczystości, imprezy czy urlopy organizowały w rudzkim Buku przedsiębiorstwa i instytucje.

- reklama -

W czasach księcia raciborskiego Wiktora organizowano tu uroczyste zakończenia polowań. Po lewej stronie drogi prowadzącej do ośrodka znajduje się Góra Księżnej Wiktorii, która powstała bezpośrednio przed przyjazdem księżnej pruskiej Wiktorii do Rud. 27 października 1866 r. na pamiątkę swojego ośmiodniowego pobytu w Rudach księżna posadziła na wzgórzu do dziś rosnącą lipę. Podczas II wojny światowej Niemcy urządzili w tym miejscu pokazowy obóz jeniecki, w którym przebywali Nowozelandczycy wzięci do niewoli podczas niemieckiego desantu na Kretę w 1941 r.

Ośrodek wypoczynkowy w Rudach przestał działać definitywnie ponad 20 lat temu, a na początku obecnego stulecia przestał również funkcjonować basen, jego ostatni bastion. W 2013 r. rozpoczął się remont ośrodka, który pod dom seniora zaadaptowało stowarzyszenie Przyjazna Dłoń z Bytomia. W 2017 r. zawitali tutaj filmowcy – reżyser Paweł Pawlikowski wybrał Amfiteatr Buk jako scenerię kulminacyjnych scen swojego filmu „Zimna wojna”, który później był nominowany do Oscara.

Następnie zarośnięte przez krzewy miejsce zaczęło budzić się do życia dzięki Teatrowi Nowej Sztuki, który organizował koncerty i wystawiał spektakle. W latach 2018-2020 r. wystąpili tam m.in. Joanna Trzepiecińska, Grzegorz Wituła czy zespoły metalowe, można było też obejrzeć sztukę „Złodziej” czy komedie „Niedźwiedź” i „Oświadczyny” w reżyserii Dariusza Jezierskiego. Odbył się też Festiwal Słowiański JAR.

Teatr realizował także projekt “Rudy plays Shakespeare”. Społeczność Rud wraz z osobami zaprzyjaźnionymi z gmin ościennych: Knurowa, Gliwic, Rybnika i Żor wybierali w plebiscycie spośród dziewięciu tytułów. Ostatecznie do wystawienia wybrano “Sen nocy letniej”. Wszystkie pokazy, w których zagrali i aktorzy, i mieszkańcy, odbyły się przy nadkompletach publiczności, a w 2020 r. spektakl został zaproszony na Wodzisławską Noc Teatrów.

W minionym roku spektakle odbyły się w nowej lokalizacji – w Starym Opactwie w Rudach, aktualnie siedziba Teatru Nowej Sztuki znajduje się w Górkach Śląskich. W planach jest realizacja „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

fot. Fotopolska.eu, allegro.pl, archiwum portalu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here