Lockdown dla niezaszczepionych chce wprowadzić Austria

wieden austria
Koronawirus w Austrii. Fot. unsplash.com

Osoby niezaszczepione będą mogły nadal chodzić do pracy, kupować produkty spożywcze i uprawiać sport na świeżym powietrzu.

Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg ogłosił, że jego rząd jest coraz bliższy wprowadzenia lockdownu dla osób niezaszczepionych. Decyzja ma zostać ogłoszona w niedzielę, a jeśli zostanie wprowadzony, to wejdzie w życie w poniedziałek. Jak pisze prasa w Austrii, kanclerz dał już „zielone światło”. – To będzie ciężka zima dla niezaszczepionych – powiedział.

- reklama -

Austriacki kanclerz po raz kolejny ostrzegł, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać, to wstęp do lokali gastronomicznych czy hoteli będą miały jedynie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Osoby niezaszczepione będą mogły nadal chodzić do pracy, kupować produkty spożywcze i uprawiać sport na świeżym powietrzu. Zasady te miałyby obowiązywać na razie do Bożego Narodzenia.

W kraju obowiązuje już reguła 2G oznaczająca ograniczenia dostępu do restauracji, usług czy szpitali dla osób, które nie są zaszczepione lub przeszły COVID-19 ponad sześć miesięcy temu. Szczepienia będą uznawane za ważne, jeżeli od przyjęcia drugiej dawki nie minęło więcej niż dziewięć miesięcy.

W Austrii zaszczepionych jest 65% populacji, co stawia kraj nisko w rankingu szczepień w krajach Europy Zachodniej. Liczba zakażeń koronawirusem wzrasta tam gwałtownie w ostatnich tygodniach, a niemiecki rząd zaklasyfikował ją jako obszar wysokiego ryzyka. Wielu Austriaków jest sceptycznych wobec szczepień przeciw COVID-19, a postawę tę wspiera skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności, trzecie najsilniejsze ugrupowanie w parlamencie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here