Na nowym raciborskim żłobku pojawił się mural [ZDJĘCIA]

Na nowym raciborskim żłobku pojawił się mural

Budynek żłobka przy ul. Bielskiej jest wyposażony w panele fotowoltaiczne i zbudowany tak, by samobilansował się energetycznie.

Przy ul. Bielskiej w Raciborzu trwa budowa nowego żłobka. Mury budynku ozdobił już artystyczny mural, na dachu zamieszczono panele fotowoltaiczne, a obecnie trwają zakupy wyposażenia placówki. – Oczekujemy na dostawę mebli, pomocy dydaktycznych do sal, w tym do sali terapeutycznej, oraz wyposażenia kuchni. Mamy też już gotowe pomieszczenie, w którym znajduje się węzeł cieplny – mówi Krzysztof Żychski, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Racibórz.

- reklama -

Zakończyły się roboty ziemne na zewnątrz. W związku z tym ruszyły prace związane z uporządkowaniem terenu i aranżacją przestrzeni wokół budynku. Pojawił się kolorowy mural zdobiący fasadę żłobka. Wykonała go Agula Swoboda, artystka malarka, która jest uznaną w środowisku autorką tego typu sztuki użytkowej. Prowadzi Szkołę Sztuki i Myślenia w Cieszynie. Spod jej pędzla wyszły murale m.in. na chorzowskim ZOO. – Projekt inspirowany jest sztuką lat 70., książkami dla dzieci, ilustracjami, pochodzącymi z tamtych czasów. Chmury, drzewa, ptaki, liście są bardzo kolorowe, proste w swej formie, a przez to piękne. Dzieci lubią detale, ale przede wszystkim najważniejszy jest da nich prosty, wyrazisty kształt. I taki też jest projekt muralu na żłobku. – mówi Agula Swoboda.

Budynek nowego raciborskiego żłobka jest wyposażony w panele fotowoltaiczne i zbudowany tak, by samobilansował się energetycznie. Tym samym realizacja inwestycji wpisuje się w działania miasta na rzecz zrównoważonego zarządzania środowiskiem, wspierania proekologicznych postaw i inicjatyw wśród mieszkańców Raciborza.

– Nowy żłobek odpowiada na ważne społecznie potrzeby, takie jak zapewnienie odpowiedniej opieki małym dzieciom. To wiąże się z kolejnymi pozytywnymi czynnikami, takimi jak aktywizacja zawodowa rodziców, wspieranie powrotu kobiet na rynek pracy, poprawa sytuacji ekonomicznej rodzin. Ma to także znaczenie dla lokalnych przedsiębiorców, gdyż w ten sposób zyskują oni pracowników. Dostosowanie żłobka do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, m.in. przez zapewnienie im dostępu do sali terapeutycznej, to kolejny ważny atut tej placówki. Widzimy w tym misję, jaką jest realizacja działań w duchu odpowiedzialności społecznej samorządu – wylicza Krzysztof Żychski.

Łącznie w obydwu miejskich żłobkach opiekę znajdzie ok. 200 dzieci. Zapisy już trwają. Siedzibą dyrekcji i administracji jest budynek przy ul. Słonecznej. Zainteresowane osoby powinny pobrać kartę zgłoszenia dziecka ze strony www.zlobek.raciborz.pl w zakładce „BIP – druki do pobrania” lub bezpośrednio w żłobku przy Słonecznej, gdzie należy składać wypełnione karty. Informacje na temat zapisów można uzyskać także telefonicznie pod numerem 32 415 52 97.

Od 18 października obowiązują nowe karty zgłoszeń do żłobka i powinni je złożyć także ci rodzice, którzy już to zrobili wcześniej, na starych formularzach. Kolejność zgłoszeń się nie zmieni. Wypełnione nowe karty zgłoszeń należy dostarczyć do dnia 12 listopada 2021 r. do żłobka przy ul. Słonecznej 9 w Raciborzu. Brak dostarczenia nowego formularza skutkuje skreśleniem z listy oczekujących.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj