Rybnik „miastem z klimatem”. Przepust w Paruszowcu nagrodzony

Rybnik „miastem z klimatem". Przepust w Paruszowcu nagrodzony

Dzięki bezkolizyjnemu ruchowi pieszemu i rowerowemu otwarto dostęp do strefy przemysłowej na Paruszowcu i na pobliskie Błonia, a mieszkańcy Paruszowca zyskali dogodną trasę na kąpielisko Ruda czy na miejski stadion.

Przepust pieszo-rowerowy w rybnickiej dzielnicy Paruszowiec otrzymał nagrodę Ministra Klimatu i Środowiska. Działania miasta w zakresie promowania zrównoważonej mobilności zyskały uznanie w konkursie „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”.

- reklama -

W konkursie wyróżniono przepust pieszo-rowerowy pod linią kolejową przy dworcu kolejowym Rybnik Paruszowiec, który ma ogromne znaczenie lokalne. Przez wiele lat historycznie ugruntowany stan, w którym jedynie mieszkańcy dzielnicy Paruszowiec-Piaski mieli w tym miejscu dostęp do kolei, uległ radykalnej zmianie. – Otwarcie przepustu to ogromne ułatwienie dla całej północnej części miasta. Dzięki bezkolizyjnemu ruchowi pieszemu i rowerowemu „otwarto dostęp” do strefy przemysłowej na Paruszowcu, a także na pobliskie Błonia. Z drugiej strony przepust jest dobrym skrótem dla mieszkańców Paruszowca, którzy zyskali dogodną trasę na kąpielisko Ruda czy na miejski stadion – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 – Nasz projekt zajął trzecie miejsce wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców. To dla miasta spore wyróżnienie i motywacja dla dalszych działań. Gratulujemy Elblągowi, który zajął II miejsce za projekt niskoemisyjnego transportu publicznego oraz Gdyni za I miejsce i projekt miejskiego roweru cargo – informuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

Oprócz pamiątkowej statuetki i dyplomu miasto otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł z przeznaczeniem na podnoszenie kwalifikacji urzędników. Pozyskane środki będą mogły być przeznaczone na studia podyplomowe, kursy i szkolenia dotyczące tematyki zrównoważonego rozwoju miast, planowania przestrzennego, gospodarki odpadami i adaptacji do zmian klimatycznych. Przepust pod torami przy dworcu w Paruszowcu znajdzie się zaś w Podręczniku Dobrych Praktyk, stanowiąc inspirację dla innych samorządów, planujących zrównoważone inwestycje w swojej miejskiej przestrzeni.

fot. Robert Cebula
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here