O rozwoju muzeum i współpracy. Spotkanie z raciborskimi historykami [ZDJĘCIA]

prezydenci historycy
O rozwoju muzeum i współpracy. Spotkanie z raciborskimi historykami

Tematykę spotkania zdominowały pomysły na współpracę pomiędzy samorządem, muzeum a środowiskiem historyków i badaczy dziejów Raciborza, wymiana doświadczeń pomiędzy muzeami raciborskim i chorzowskim oraz omówienie międzynarodowego projektu „Urban Spaces/Przestrzenie Miejskie”.

9 listopada prezydent Raciborza Dariusz Polowy i wiceprezydent Dawid Wacławczyk spotkali się z raciborskimi historykami i pasjonatami historii. Podczas wydarzenia wręczono gościom atlas historyczny, który w ostatnim czasie wydany został przez Wydział Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu oraz kalendarza zawierającego reprodukcje kartek pocztowych z kolekcji śp. Alfreda Otlika przygotowanego przez raciborskie muzeum.

- reklama -

– Pragnę wręczyć państwu pozycję, której wartość merytoryczną są w stanie ocenić wyłącznie państwo, albowiem wydaliśmy nie książkę promocyjną, a pozycję naukową. Jej wartość dostrzeże tylko historyk lub profesjonalny pasjonat historii. Liczę na państwa obiektywne oceny tego wydawnictwa, którego ważnym elementem są mapy z różnych okresów historii Raciborza zebrane w jednym miejscu – powiedział na początku spotkania Dawid Wacławczyk.

Dyrektor muzeum Romuald Turkiewicz zaprosił wszystkich na wieczór promujący wspomniane wydawnictwo, który odbędzie się 9 grudnia w murach raciborskiego muzeum. Wykład wygłosi redaktor wydania, profesor Antoni Barciak.

– Chciałbym też, by mieli państwo świadomość, iż kwestie historii, turystyki i kultury są mi jako wciąż aktywnemu przewodnikowi bardzo bliskie. Nasz urząd jest otwarty na nowe inicjatywy w tym zakresie. Chciałbym też zaprosić państwa do aktywnego kontaktu z naszym muzeum, które pod nowym kierownictwem staje się instytucją otwartą na współpracę z organizacjami pozarządowymi i regionalistami, jednostką wrażliwą na tematy lokalne. Pierwsze efekty, czyli zapowiedź seminarium poświęconemu prałatowi Stefanowi Pieczce oraz wykładów o tematyce sepulkralnej, czerpiącej z ostatnich wykopalisk na Starej Wsi, są już widoczne. Chętnie widzielibyśmy w muzeum także wykłady TMZR oraz wydarzenia, które państwo chcieliby współtworzyć – dodał wiceprezydent.

Tematykę spotkania zdominowały pomysły na współpracę pomiędzy samorządem, muzeum a środowiskiem historyków i badaczy dziejów Raciborza, wymiana doświadczeń pomiędzy muzeami: raciborskim i chorzowskim, gdzie dyrektorem jest raciborzanin dr Janusz Mokrosz, oraz omówienie międzynarodowego projektu „Urban Spaces/Przestrzenie Miejskie”, w którym uczestniczy Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej i Stowarzyszenie Odra 1945, a którego przyszłoroczna edycja będzie mieć miejsce w Raciborzu.

Dr Janusz Mokrosz zapewnił o otwartości na współpracę z Raciborzem ze strony Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Chorzowie, jak i kierowanego przez siebie Muzeum w Chorzowie. Zaprosił także zebranych na zwiedzenie Muzeum Hutnictwa, które w najbliższym czasie zostanie otwarte w Chorzowie. Podzielił się także doświadczeniami z tworzenia „wirtualnego muzeum”, które powstaje w kierowanej przez niego jednostce, a finansowane jest z chorzowskiego budżetu obywatelskiego.

Spotkanie zakończyło się wnioskiem, iż przy raciborskim muzeum powinno w przyszłości powstać cyfrowe archiwum materiałów historycznych – artykułów, zdjęć, grafik, map itp. – poświęcone miastu.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here