Lunety i panoramy turystyczne na wieżach widokowych w Chałupkach i Tworkowie

wieza widokowa chalupki
Panorama czterech stron świata w gminie Krzyżanowice. Fot. UG Krzyżanowice

Panoramy turystyczne obejmują zdjęcia widocznego z wież obszaru wraz z zaznaczonymi najważniejszymi obiektami przyrodniczymi, turystycznymi i kulturowymi, które służą do identyfikacji obserwowanych obszarów.

Dwie wieże widokowe w gminie Krzyżanowice – przy meandrach Odry w Chałupkach i na ruinach zamku w Tworkowie – wyposażone zostały w lunety oraz panoramy turystyczne. Nowe atrakcje turystyczne są efektem realizacji projektu pn. „Doposażenie infrastruktury wież widokowych na terenie gminy Krzyżanowie”.

- reklama -

Panoramy turystyczne obejmują zdjęcia widocznego z wież obszaru wraz z zaznaczonymi najważniejszymi obiektami przyrodniczymi, turystycznymi i kulturowymi, służącymi do identyfikacji obserwowanych obszarów.

Oficjalnego otwarcia nowych atrakcji turystycznych w czwartek 18 listopada dokonał Wójt Gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki. Towarzyszyli mu uczniowie i wychowawcy klas VII i VII szkół podstawowych z Tworkowa i Chałupek. Pierwsze spotkanie podsumowujące projekt odbyło się na wieży widokowej na meandrach. Zgromadzeni uczniowie poznali rzekę Odrę, unikatowy w skali europejskiej obszar chronionej fauny i flory, który jest wpisany do europejskiej sieci Obszarów Chronionych Natura 2000 oraz ciekawostki z nim związane. Z kolei na ruinach zamku młodzież wzięła udział w prelekcji z udziałem Grzegorza Wawocznego o historii tworkowskiego zamku, ciekawostkach i legendach związanych z rodami go zamieszkującymi. Po prelekcji mogła obserwować horyzont czterech stron świata z obu wież przez zamontowane w ramach projektu lunety i odnaleźć obiekty na zdjęciach panoramicznych.

W ramach projektu wydane zostały także dwa foldery: „Zamek w Tworkowie – Historia czterech stron świata” i „Nasza Odra” – folder o Meandrach Rzeki Odry.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here