Oddech dla Wodzisławia Śląskiego. Na rynku pojawi się „zielona ściana”

Fot. unsplash.com

Każdy mieszkaniec będzie mógł zawiesić swoją roślinę, by w ten sposób symbolicznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza.

Śląskie miasta dają sygnał do walki o czyste powietrze w całej Polsce. Jest nim wspólna kampania Wodzisławia Śląskiego, Żywca i Tarnowskich Gór pod hasłem #OddechDlaPolski.

- reklama -

Na wodzisławskim rynku już wkrótce stanie „zielona ściana” pokryta roślinnością pochłaniającą szkodliwe związki w powietrzu. Każdy mieszkaniec będzie mógł też zawiesić swoją roślinę, by w ten sposób symbolicznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Wodzisławianie mogli również skorzystać 18 listopada z darmowych badań spirometrycznych i porad medycznych.

– Każdy mieszkaniec miasta może przyczynić się do polepszenia jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Nawet jeśli całkowite wyeliminowanie zagrożeń jest niemożliwe, zawsze można zmniejszać ich negatywne skutki dla środowiska, miasta i zdrowia jego mieszkańców. Drobne zmiany mają znaczenie i są zaczątkiem większych zmian. Zamiast palić węglem w piecu, najlepiej korzystać z alternatywnego systemu ogrzewania, takiego jak pompa ciepła, a jeśli to zbyt kosztowne, można stosować paliwa o niższej emisyjności dymu. Zamiast palić papierosy i wdychać dym, najlepiej rzucić nałóg, a jeśli to zbyt trudne, wybierać możliwie mniej szkodliwe zamienniki do papierosów, takie jak: saszetki z nikotyną, podgrzewacze tytoniu czy e-papierosy. Zamiast korzystać z samochodu przy każdej okazji – można przesiąść się na komunikację miejską lub na rower, a jeśli to zbyt trudne, dojeżdżać samochodem tylko do kluczowych węzłów komunikacyjnych – zachęca wodzisławski urząd miasta. – Każdy, nawet najdrobniejszy krok w kierunku poprawy jakości powietrza, którym wspólnie oddychamy, ma znaczenie. Jest krokiem w stronę miasta, w którym każdy może wziąć oddech pełną piersią – dodaje.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here