Nowe obostrzenia w Polsce. Limity w restauracjach i kościołach, ograniczenia w podróżowaniu

koronawirus
Fot. pexels.com

Szef resortu zdrowia ogłosił szereg zmian w obostrzeniach epidemicznych w związku z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa. Zmiany zaczną obowiązywać 1 grudnia.

Omikron, nowy wariant koronawirusa, pojawił się już w Europie. W związku z tym minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zmiany w obostrzeniach. Objęły one m.in. limity osób. – Zmniejszamy limity z 75% do 50% zapełnienia w gastronomii, kulturze, kościołach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach — przekazał minister zdrowia.

- reklama -

Wprowadzony zostaje limit jednej osoby na 15 m² m.in. na siłowniach, w klubach i centrach fitness, muzeach oraz obiektach handlowych. Wcześniej obowiązywał limit jednej osoby na 10 m². W zgromadzeniach takich jak dyskoteki, wesela, komunie czy konsolacje będzie mogło brać udział maksymalnie 100 osób zamiast 150. Zostaje też zwiększona liczba kontroli przedsiębiorców w sprawie przestrzegania limitów. W razie stwierdzenia uchybień będą kary i mandaty.

Regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Wydany zostaje zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich. Są to: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe, które zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka. Osoby wracające z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny.

Jest również zmiana zasad dla podróżujących do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Wydłużona zostaje kwarantanna z 10 do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może nastąpić od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR. Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w Unii Europejskiej przyjeżdżające spoza strefy Schengen nie podlegają kwarantannie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj