Gmina Kornowac jest eko. Punkty wymiany książek i Dzień Wietrzenia Szafy

ksiazki jesien
Fot. pexels.com

W Łańcach, Kobyli i Pogrzebieniu można zostawiać swoje książki na specjalnych regałach, a w zamian zabierać inne. W Łańcach odbędzie się także akcja wymiany ubrań.

W gminie Kornowac ruszają punkty wymiany używanych książek. To akcja zorganizowana w ramach projektu pn. „Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gminie Kornowac” dofinansowanego z Funduszy Europejskich. – W duchu idei zero waste zamiast kupować nowe książki, uwolnij te, które już przeczytałeś, zostawiając je w regałach oznaczonym hasłem „Punkt wymiany książek”. W ten sposób może znaleźć je ktoś inny, a ty w zamian wybierz z półki coś dla siebie! – zachęcają organizatorzy.

- reklama -

Regały znajdują się w Domu Kultury w Łańcach, Kobyli i Pogrzebieniu. W punkcie można zostawić maksymalnie trzy książki i w zamian zabrać ze sobą maksymalnie trzy książki. Zostawiać można tylko książki w dobrym stanie, wydane po 2010 roku z kategorii beletrystyka, nie można wymieniać podręczników szkolnych i akademickich, przewodników, poradników, harlequinów, atlasów itp. Wymiana książek jest bezkosztowa.

W ramach tego samego projektu odbędzie się Dzień Wietrzenia Szafy. Przeciętny Europejczyk wyrzuca aż 11 kg tekstyliów rocznie, z czego zaledwie 1% jest poddawany recyklingowi. – Wymieniając się ubraniami, dajesz im nowe życie i przyczynisz się do ograniczenia ilości odpadów tekstylnych, których z każdym dniem przybywa na wysypiskach – podkreśla gmina Kornowac, która zaprasza na akcję w Domu Kultury w Łańcach. Akcja będzie miała miejsce 3 grudnia w godz. 16:00-20:00.

Akcja zorganizowana jest z myślą o łatwej i bezkosztowej wymianie ubrań. – Do punktu przynosimy wyłącznie ubrania czyste i w dobrym stanie, które sam wciąż mógłbyś włożyć. Nie przynoś używanej bielizny, rajstop, skarpet. W akcji biorą udział zarówno damskie, jak i męskie ubrania i akcesoria. Prosimy jednak nie przynosić więcej niż 10 elementów garderoby na osobę. Na miejscu połóż ubrania na stołach oznaczonych według kategorii (spodnie, bluzki, akcesoria) lub powieś je na wieszakach (kurtki, płaszcze itp.). Ubrania na stołach i wieszakach tracą właściciela i mogą być zabrane przez kogokolwiek. Na ubrania wyjątkowe przygotujemy specjalny stół. Te ubrania mogą być zabrane tylko za zgodą właściciela. Akcja polega na wymianie, dlatego każda osoba oddająca ubrania powinna w zamian zabrać mniej więcej tyle ubrań, ile przyniosła. W czasie trwania akcji drzwi pozostają otwarte – można w każdej chwili dołączyć do zabawy lub wyjść z sali. Uczestnicy akcji mogą nadzorować wymianę swoich elementów garderoby do czasu, aż wszystkie przyniesione przez nich ubrania znajdą nowy dom, lub pozostawić ubrania bez nadzoru i opuścić salę. Akcję urozmaica animator, który organizuje atrakcje. Akcja jest zabawą, więc prosimy o dobry humor, traktowanie pozostałych uczestników i ich ubrań z szacunkiem oraz o zachowanie porządku na stołach z ubraniami. Ubrania, które do końca trwania akcji nie znajdą nowego domu, będą przekazane potrzebującym – informują organizatorzy.

Podczas Dnia Wietrzenia Szafy przyznane będą też nagrody laureatom konkursu plastycznego i fotograficznego oraz rozdane upominki osobom, które aktywnie uczestniczyły w eko-warsztatach.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj