Obowiązkowe szczepienia dla medyków od 1 marca

szczepienia lekarz
Fot. freepik.com

Według projektu rozporządzenia ws. obowiązkowych szczepień osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego stanu epidemii, który został w czwartek skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw, przewiduje, że osoby wykonujące zawód medyczny, zatrudnione i realizujące usługi farmaceutyczne oraz studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego będą musieli nie później niż do 1 marca 2022 r. „zaszczepić się szczepionkami przeciwko COVID-19 schematem podstawowym: dwoma dawkami lub jedną dawką, zależnie od charakterystyki produktu leczniczego danej szczepionki, w celu otrzymania unijnego cyfrowego zaświadczenia”. – Obowiązek ma zastosowanie także do osób, u których do dnia 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – zaznaczono.

- reklama -

Jak podkreślono, proponowana interwencja jest konieczna z uwagi na kolejne fale epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. – W czasie stanu epidemii COVID-19 zasadne jest wdrożenie działań profilaktycznych w odniesieniu do powyższych grup osób, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych – uzasadniono w projekcie.

Ponadto wyjaśniono, że przy wyborze grup osób objętych obowiązkiem szczepień przeciw COVID-19 kierowano się potrzebą zabezpieczenia grup zawodowych strategicznych z punktu widzenia działania państwa w czasie pandemii, odpowiadających za funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia oraz studentów.

– Nie życzę pacjentom, szczególnie tym z wielochorobowością, kontaktu z niezaszczepionym lekarzem – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. – Przychodzą do mnie szefowie hospicjów, którzy wręcz oczekują czy żądają, żeby takie obowiązki wprowadzić, bo oni absolutnie na siebie ryzyka takiego nie wezmą, żeby narażać ludzi ciężko chorych na jeszcze dodatkowe powikłania, dodatkowe dolegliwości. Mój punkt widzenia jest tu dość twardy – podkreślał minister.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Nareszcie. Ruszyło martwe ciele ogonem. A co z innymi grupami zawodowymi? Medyków można posłać na pierwszy ogień bo społeczeństwo tradycyjnie ich nie lubi i tak przetestować nastroje. O tempora! O mores !

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here