Raciborscy policjanci sprawdzają pustostany i pomagają bezdomnym

policja bezdomni
Policjanci apelują do mieszkańców o zwracanie szczególnej uwagi na osoby przebywające w warunkach zagrażających życiu

Raciborscy dzielnicowi kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu i namawiają do skorzystania z pomocy wyspecjalizowanych instytucji.

Chłody stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz dla osób będących pod wpływem alkoholu. Raciborscy dzielnicowi oraz policjanci zespołu patrolowo-interwencyjnego zwracają więc szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Kontrolują miejsca, w których koczują bezdomni, pustostany, prowizoryczne altany. Namawiają napotkane osoby do skorzystania z pomocy instytucji, które pomogą przetrwać okres niskich temperatur.

- reklama -

Osoby bezdomne często z udzielanej pomocy nie chcą korzystać. – Często nie mają świadomości zagrożenia, jakie czeka ich, kiedy zostaną w swoich „koczowiskach”. Taki stan rzeczy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia tych ludzi. Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji, w tym także przez policję, działań ochronnych, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu – informuje policja.

Każda osoba może skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za której pośrednictwem, wybierając kategorię zgłoszenia o nazwie BEZDOMNOŚĆ, zasygnalizuje potrzebną pomoc. W przypadku niskich temperatur nie trzeba wiele, by doszło do wychłodzenia.

– Apelujemy więc do wszystkich mieszkańców powiatu raciborskiego o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych niestosownie do pory roku. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze, bezdomne, nietrzeźwe. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, dzwoniąc pod telefony alarmowe: 987, 986 lub 112 – apelują raciborscy policjanci.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj