Inicjatywa Lokalna w Raciborzu. Trwa nabór wniosków

pomoc wspolpraca
Fot. freepik.com

W tym roku punktacja inicjatywy lokalnej została wzbogacona o elementy takie jak nowe nasadzenia czy modernizacja i renowacja istniejących terenów zielonych przy użyciu rozwiązań ekologicznych.

Inicjatywa Lokalna to, podobnie jak Budżet Obywatelski, narzędzie w rękach mieszkańców, które umożliwia wzięcie odpowiedzialności za miejskie środki i realizację pomysłów na miasto i na otoczenie wokół siebie przez mieszkańców. Z nowym rokiem ruszył nabór wniosków, który potrwa do 30 stycznia.

- reklama -

W 2021 r. w ramach inicjatywy lokalnej zostały zrealizowane następujące pomysły: budowa miejsca pod ognisko wraz z ławkami na terenie Grodu Średniowiecznego w Arboretum Bramy Morawskiej, projekt „Bawimy się wesoło – aktywna zabawa dzieci i młodzieży”, zawody w formule cross games, siłownia zewnętrzna „Wesoła Dolina” w Sudole, stworzenie Leśnego Kącika Malucha w Arboretum oraz wymiana bramy bocznej garażu budynku LKS-u Studzienna.

Jak podkreśla magistrat, Racibórz stara się promować bioróżnorodność w przestrzeni miasta oraz zazielenianie go przez mieszkańców, dlatego w tym roku punktacja inicjatywy lokalnej została wzbogacona o elementy takie jak nowe nasadzenia czy modernizacja i renowacja istniejących terenów zielonych przy użyciu rozwiązań ekologicznych.

– Najbardziej korzystne nasadzenia w przestrzeni miejskiej to nasadzenia zróżnicowane, składające się przede wszystkim z roślin rodzimych, roślin miododajnych oraz drzew. Rośliny rodzime to takie, które naturalnie rosną na terenie Polski i z jej flory się wywodzą, np. chaber łąkowy, pierwiosnek wyniosły, ślaz dziki, driakiew żółtawa, żmijowiec zwyczajny, kokorycz pełna czy też krzewy takie jak np. głogi, porzeczki, bez czarny, dereń świdwa. Rośliny miododajne to te, które kwitnąc zapewniają pyłek i nektar dla owadów zapylających. Drzewa, za które można uzyskać najwięcej punktów, to te rodzime, czyli np. wierzby, brzoza brodawkowata, grab pospolity, lipa drobnolistna i szerokolistna czy też klon polny i pospolity – informuje urząd miasta.

– Łąka kwietna jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o modernizację istniejącego terenu, ponieważ, w przeciwieństwie do trawnika, nie wymaga częstej pielęgnacji, a także jest pożytkiem dla owadów i wielu innych grup zwierząt. Warto jednak wybrać na nią miejsce, które nie służy w całości komunikacji (lub zaznaczyć szlak komunikacyjny w łące) – dodaje UM.

Ogród deszczowy z kolei służy magazynowaniu wody deszczowej. Poza odciążeniem kanalizacji deszczowej rośliny porastające ogród deszczowy mają zdolność oczyszczania wody spływającej, a także zatrzymywania jej w danym terenie, co m.in. zapobiega podtopieniom. Można również zaprojektować rozwiązanie, w którym zgromadzoną deszczówkę można w późniejszym czasie wykorzystać do podlewania roślin.

Szczegóły na stronie https://www.raciborz.pl/dla_mieszkancow/Inicjatywa_lokalna.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj