Nowy wariant koronawirusa. Może być bardziej zakaźny i odporny na szczepionki

Koronawirus
Zdjęcie poglądowe

Nowy wariant koronawirusa został rozpoznany u pacjentów z miasta Forcalquier 100 km od Marsylii. Pierwszy przypadek związany był z podróżą do Kamerunu.

We Francji odkryto nowy wariant koronawirusa. Mutacja nazwan IHU jest według naukowców bardziej odporna na szczepionkę i bardziej zakaźna niż wersja wyjściowa wirusa.

- reklama -

Nowy wariant koronawirusa został rozpoznany 10 grudnia u pacjentów z miasta Forcalquier w departamencie Alpy Górnej Prowansji w Instytucie Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii. Forcalquier jest miastem położonym około 100 km od Marsylii. Wariant został zdeponowany w naukowej sieci wymiany GISAID jako B.1.640.2. Do tej pory wykryto 12 przypadków zakażenia IHU w okolicach Marsylii, z których pierwszy związany był z podróżą do Kamerunu.

Zdaniem naukowców szczep ma 46 mutacji, co czyni go bardziej odpornym na szczepionkę i bardziej zakaźnym niż oryginalny wirus. Jak podkreślają, niewiele wskazuje na to, że wypiera on dominujący wariant Omikron, który stanowi ponad 60% przypadków we Francji.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj