Śladami Natury. Jakie tajemnice skrywa przyroda Jastrzębia-Zdroju?

jastrzebie
Jastrzębski Szlak Przyrodniczy

Jastrzębski Szlak Przyrodniczy to starannie wybrane i oznaczone punkty, pomiędzy którymi można przemieszczać się w samodzielnie wybrany sposób – po istniejących drogach i ścieżkach.

Rzadkie gatunki zwierząt, chronione rośliny czy ciekawe widoki. Jakie skarby skrywa jastrzębska przyroda, można przekonać się, zwiedzając Jastrzębski Szlak Przyrodniczy „Śladami Natury”.

- reklama -

Nie ma on charakteru wytyczonej i oznakowanej trasy. Szlak to starannie wybrane i oznaczone punkty, pomiędzy którymi można przemieszczać się w samodzielnie wybrany sposób – po istniejących drogach i ścieżkach. Znajduje się na nim m.in. las Kyndra, Ruptawiec czy Pastuszyniec. Szlak obejmuje również Park Zdrojowy i Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego.

– Głównym celem utworzenia szlaku było wskazanie mieszkańcom i turystom walorów przyrodniczych, których, wbrew pozorom, w naszym mieście nie brakuje. Odwiedzając poszczególne punkty na szlaku, można nie tylko uzupełnić swoją wiedzę przyrodniczą, ale też doświadczyć bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz nabrać przekonania o konieczności jej ochrony. Dla przykładu, w Lesie Kyndra można zapoznać się z rosnącym tam dębem posiadającym status pomnika przyrody, a w Dolinie Szotkówki zobaczyć ślady działalności bobrów – tłumaczy prezydent Anna Hetman.

Szlak ma charakter otwarty, co oznacza możliwość włączania na listę nowych terenów. Z przebiegiem szlaku można zapoznać się na stronie internetowej Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój: https://www.jastrzebie.pl/strefa-turysty/jastrzebski-szlak-przyrodniczy.

fot. Barbara Englender
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj