Janusz Michałek: Województwo śląskie jest atrakcyjne dla inwestorów

Dr Janusz Michałek - prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

– Dla nas najważniejszym zadaniem jest tworzenie nowych miejsc pracy, ale też utrzymanie tych, które mamy. 2020 r. też był dla nas rekordowy, zakończył się 52 decyzjami, teraz mamy 102 decyzje – mówi dr Janusz Michałek.

Specjalne strefy ekonomicznych w Polsce w 2021 r. wydały łącznie 726 decyzji o wsparciu. Liderem po raz kolejny została Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., która udzieliła 102 decyzji o wsparciu o deklarowanej wartości w wysokości około 5,3 mld zł wraz z utworzeniem ok. 4,5 tys. miejsc pracy.

- reklama -

Jak przekonuje dr Janusz Michałek, prezes KSSE, projekty te są najnowocześniejsze i gwarantują wysoko płatne miejsca pracy. – Jesteśmy takim motorem automotive na świecie, wielokrotnie śmialiśmy się, że w KSSE powstaje ponad 90% części do każdego samochodu, czyli można by powiedzieć, że sami jesteśmy w stanie ten samochód skonstruować. Ale to nie tylko automotive – to też przemysły nowoczesne, związane z RnD, co zawsze było w jakiś sposób dla Polski zakazane, zachodnie koncerny nie chciały przenosić tego know-how do Polski. Prezes SK Innovation, koreańskiego inwestora, mówi, że zakład, który powstał w Dąbrowie Górniczej, o 9 lat wyprzedza technologicznie najnowocześniejszy zakład w Korei Południowej. To daje nadzieję, że tych projektów za 5 lat nikt nie zwinie i nie przeniesie – mówi dr Janusz Michałek.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj