Łódzka Kolej Aglomeracyjna zasilana z odnawialnych źródeł energii

Fot. lodzkie.pl

W 2028 r. pociągi elektryczne ŁKA będą jeździć wyłącznie na energii pochodzącej ze słońca i wiatru.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna i PKP Energetyka zawarły umowę na dostawy energii trakcyjnej z odnawialnych źródeł w ramach Programu Zielona Kolej. To pierwszy kontrakt w polskim sektorze kolejowym, na mocy którego przewoźnik jest zasilany energią trakcyjną produkowaną ze słońca i wiatru. W tym roku udział zielonej energii wyniesie co najmniej 30% i będzie on sukcesywnie rosnąć w kolejnych latach – co roku o minimum 10%. W 2024 r. będzie to co najmniej 50%, w 2026 r. – 70%, a w 2028 r. pociągi elektryczne ŁKA będą jeździć wyłącznie na energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

- reklama -

Program Zielona Kolej zakłada przejście całego transportu kolejowego w Polsce na zasilanie energią trakcyjną z elektrowni solarnych i wiatrowych. Celem tego przedsięwzięcia jest osiągnięcie udziału OZE w źródłach jej pochodzenia na poziomie 50% w 2025 r., 85% w 2030 r., a docelowo – w 100%.

ŁKA korzysta już z innych mechanizmów, które zwiększają efektywność energetyczną jej działalności przewozowej. Wprowadzenie rekuperacji i eco-drivingu pozwoliło zniwelować średnioroczne zużycie energii trakcyjnej przez spółkę aż o ¼.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here