Lackowa, Jaworzyna Krynicka i Hala Łabowska z PTTK Racibórz

lysica pttk raciborz
PTTK Racibórz na Łysicy i Świętym Krzyżu

PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę z cyklu „Poznajemy Beskidy” w Beskid Niski i Sądecki.

Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze – Oddział w Raciborzu zaprasza na wyprawę z cyklu „Poznajemy Beskidy”. W dniach 26-27 lutego odbędzie się wycieczka w Beskid Niski i Sądecki, a do zdobycia będą Lackowa i Jaworzyna Krynicka oraz Hala Łabowska.

- reklama -

Lackowa (997 m n.p.m.) – najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego, położony między Krynicą-Zdrój a Wysową, na granicy ze Słowacją. Wznosi się dobrze widoczną z daleka kopułą nad wsiami Izby oraz Bieliczna (z polskiej strony), a Frička i Cegiełka (po słowackiej stronie). Pierwotnie góra nosiła łemkowską nazwę Łackowa (Wackowa). Szczyt zaliczany do Korony Gór Polski i Diademu Polskich Gór.

Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Sądeckim znajdujący się w Krynicy-Zdroju, na obszarze gminy Muszyna. Jest najwyższym szczytem w Paśmie Jaworzyny. Jaworzyna Krynicka jest silnie zagospodarowana. Na jej wierzchołek kursuje z doliny Czarnego Potoku kolej gondolowa. Dzięki temu, jak również dzięki dużym trawiastym obszarom na jej grzbiecie, jest dobrym punktem widokowym. W górnej części północnego stoku znajduje się Schronisko PTTK. Szczyt zaliczany do Diademu Polskich Gór.

Hala Łabowska (1061 m n.p.m.) – polana w Beskidzie Sądeckim, w środkowej części Pasma Jaworzyny. Obecnie funkcjonuje na hali schronisko PTTK na „Łabowskiej Hali”.

– Naszą wyprawę rozpoczniemy w miejscowości Izby, skąd będziemy wędrować bez szlaku (drogi leśne) w kierunku nieistniejącej wsi Łękowskiej Bieliczna, a następnie na szczyt Lackowej. Po osiągnięciu szczytu i wspólnych zdjęciach udamy się do autokaru tą samą trasą. Ponieważ wędrować będziemy bez szlaku, na szczyt Lackowej i z powrotem idziemy wspólnie zwartą grupą. Długość trasy ok. 6 km. Suma podejść ok. 356 m. Następnie przejedziemy do Ośrodka Wypoczynkowego Baśka w Krynicy-Zdroju, gdzie się zakwaterujemy i zjemy obiadokolację (pokoje z łazienkami). Następnie czas wolny do wykorzystania według indywidualnego uznania. W niedzielę po śniadaniu o godz. 7:00 i wykwaterowaniu około godziny 8:00 wyruszymy autokarem do Doliny Czarnego Potoku, gdzie kolejką gondolową wjedziemy na szczyt Jaworzyny Krynickiej. Po przejściu do schroniska i wspólnych zdjęciach kontynuować będziemy naszą wędrówkę czerwonym szlakiem GSB w kierunku Hali Łabowskiej i znajdującego się na niej schroniska PTTK. Po około godzinnej przerwie w schronisku (na ewentualny posiłek we własnym zakresie) zejdziemy niebieskim szlakiem do Łabowa, skąd wyruszymy w drogę powrotną do Raciborza. Długość trasy ok. 19,6 km. Suma podejść ok. 355 m – zapowiadają organizatorzy.

Koszt wyprawy: członkowie PTTK z opłaconą składką za 2021 r., młodzież do 18 roku życia i studenci: 260 zł, osoby niezrzeszone: 280 zł.

Szczegóły na temat wyprawy „Poznajemy Beskidy: Beskid Niski i Sądecki”.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj