Obowiązek testowania i kary finansowe za zakażenie innych pracowników

koronawirus test
Zdjęcie poglądowe. Fot. unsplash.com

Do Sejmu wpłynął nowy projekt przepisów. Nawet osoby, które są zaszczepione lub przebyły infekcję, będą musiały raz w tygodniu wykonać test.

Nowy projekt ustawy „o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19” wniosła w czwartek grupa posłów PiS. Przepisy mają na celu wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne wykonywanie testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2, jak również pozwalających pracodawcom żądać od pracowników podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu.

- reklama -

Jeżeli pracodawca będzie tego wymagał, raz w tygodniu trzeba będzie wykonać test. Szczepienia czy status ozdrowieńca będą bez znaczenia. Projekt zakłada również, że pracownik, który nie poddał się testowi diagnostycznemu, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach, jednak w przewidzianych w projekcie ustawy sytuacjach będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania będzie mógł wystąpić pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2, który ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj