Polacy coraz chętniej zakładają firmy w Estonii

estonia biznes
Fot. unsplash.com

Polacy założyli w Estonii już 450 firm. Potencjał ma głównie sektor nowych technologii, infrastruktura czy budowlanka.

Coraz więcej polskich przedsiębiorców zakłada firmę w Estonii. To głównie ze względu na przejrzysty system podatkowy, niskie koszty prowadzenia działalności i łatwość założenia firmy. Dzięki odpowiednim regulacjom można tam też prowadzić działalność gospodarczą zupełnie online, a sukcesem okazał się program e-rezydencji. W rankingu Banku Światowego Doing Business 2020 Estonia zajęła 18. miejsce na 190 państw pod względem łatwości prowadzenia działalności, Polska znalazła się na 40. pozycji.

- reklama -

Najczęściej o e-rezydencję występują Rosjanie (5,8 tys.), którzy przodują też pod względem liczby założonych w Estonii firm (1,6 tys.). Do tej pory e-rezydencję uzyskało ponad 1,7 tys. osób z Polski, które założyły w Estonii 450 firm.

Nie ma jednak jednej, specyficznej branży, która wybiera Estonię. Szczególnie wybijają się firmy związane z nowymi technologiami, kryptowalutami, dlatego że one są uregulowane w Estonii w określony sposób. Jak podkreślają eksperci, to  świetna piaskownica testowa dla nowych technologii, wdrażania nowych inwestycji i dla firm, które chcą szczególnie się rozwijać w sektorze cyfrowym.


- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj