Śląsko–Małopolska Dolina Wodorowa ważnym krokiem w stronę dekarbonizacji

Powolanie_Slasko-Malopolskiej_Dolny_Wodorowej 2
Członkowie założyciele Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej to osoby związanie ze środowiskiem biznesowym, naukowym i samorządowym obu regionów. Fot. ARP

Zgodnie z Polską Strategią Wodorową wodór może odegrać kluczową rolę w procesie osiągania neutralności klimatycznej.

Z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu została powołana Śląsko–Małopolska Dolina Wodorowa. Jej powstanie jest nie tylko realizacją Polskiej Strategii Wodorowej opublikowanej w grudniu ubiegłego roku, ale także istotnym krokiem w stronę innowacyjności i dekarbonizacji polskiej gospodarki.

- reklama -

Jak podkreśla Ireneusz Zyska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, rola wodoru w gospodarce, a szczególnie jego potencjał dekarbonizacji przemysłu, ciepłownictwa i transportu, rosną. – Uwzględnienie technologii wodorowych w polityce rozwojowej państwa, ich doskonalenie, budowa kompetencji oraz tworzenie polskich produktów eksportowych jest strategicznym wyzwaniem i wymaga podejścia opartego na łańcuchu dostaw – mówi sekretarz stanu.

Celem stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi śląsko-małopolskiego przemysłu wodorowego, w tym opartego na produkcji wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji OZE oraz jego wykorzystanie w energetyce, w tym cieplnej, transporcie i infrastrukturze oraz przemyśle.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj