Domy dla ludzi, pszczół i jerzyków. Przepisy chronią bioróżnorodność

cegla pszczoly
Fot. Robert Nemeth

Pszczoły samotnice gniazdują najczęściej w skruszonej zaprawie murarskiej i dziurach, które powstają w cegłach, jednak nowoczesne budynki są tak perfekcyjnie skonstruowane, że nie ma w nich już żadnych otworów.

Wszystkie nowe budynki w angielskim mieście Brighton będą musiały być budowane z użyciem cegieł przyjaznych pszczołom i posiadać domki dla jerzyków. Inicjatorem pomysłu był radny Robert Nemeth. – Cegły dla pszczół są tylko jednym z wielu środków, które powinny zostać przedsięwzięte, aby zaadresować problem bioróżnorodności, który narasta od lat ze względu na zaniedbanie środowiska naturalnego – tłumaczy.

- reklama -

Przepisy mówią, że plany każdego nowo powstającego w mieście domu o wysokości powyżej 5 m muszą zakładać wykorzystanie dwóch-trzech cegieł dla pszczół lub jerzyków na jedno mieszkanie. W przypadku inwestycji deweloperskich wymagane są minimum trzy budki dla ptaków lub jedna na każde 50 m² powierzchni użytkowej.

O ile budki dla jerzyków są w Anglii popularne, tak cegły dla pszczół nie są jeszcze tak bardzo rozpowszechnionym rozwiązaniem. Specjalne cegły z otworami odwzorowują naturalny typ gniazda. Pszczoły samotnice gniazdują najczęściej w skruszonej zaprawie murarskiej i dziurach, które powstają w cegłach, jednak nowoczesne budynki są tak perfekcyjnie skonstruowane, że nie ma w nich już żadnych otworów.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj