Wyprawa z PTTK Racibórz na Turbacz [ZDJĘCIA]

turbacz pttk raciborz
Wyprawa z PTTK Racibórz na Turbacz

W wyprawie brało udział 50 osób. Najstarszy uczestnik reprezentował rocznik 1949, a najmłodszy – 2014.

6 lutego PTTK w Raciborzu zorganizowało kolejną górską wyprawę pod patronatem honorowym Starosty Raciborskiego Grzegorza Swobody. Celem było zdobycie najwyższego szczytu Gorców – Turbacza (1310 m n.p.m.).

- reklama -

Turbacz znajduje się w centralnym punkcie pasma. Na szczycie stoi kamienny obelisk oraz żelazny krzyż z datami 1945–1985. Z wierzchołka rozciąga się widok w kierunku północnym i zachodnim. Większości turystów nazwa „Turbacz” kojarzy się ze stojącym na rozległej polanie Wolnica budynkiem schroniska PTTK na Turbaczu. Położone pod szczytem na wysokości 1283 m n.p.m. schronisko to okazały kamienny budynek otwarty w 1958 r. Sam szczyt Turbacza znajduje się 5 minut drogi od nego. Należy do Korony Gór Polski i Diademu Polskich Gór.

Uczestnicy przejechali z Raciborza do dzielnicy Nowego Targu – Kowańca, skąd wyruszyli zielonym szlakiem w kierunku schroniska na Turbaczu, a następnie czerwonym na szczyt. Wrócili tą samą drogą z przerwą w schronisku na posiłek. – W wyprawie brało udział 50 osób. Najstarszy uczestnik – rocznik 1949, a najmłodszy – rocznik 2014. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za udział w wyprawie i zapraszam na kolejne z PTTK Racibórz: 26-27 lutego Lackowa i Jaworzyna Krynicka, a 12 marca – Łamana Skała i Leskowiec – zachęca Andrzej Kuśnierz, inicjator wypraw.

fot. PTTK Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj