Zielone dachy coraz popularniejsze w Polsce

mck katowice
Fot. Marek Mróz

Najbardziej znane realizacje to m.in. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach czy ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Zielone dachy to trend, który cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Dachy pokryte roślinami mają wiele zalet – temperatura pomieszczeń pod zadaszeniem jest niższa w gorące dni, a w chłodniejsze chroni je przed zimnem, chronią one także bioróżnorodność, gromadzą wodę, oczyszczają powietrze i są domem dla owadów.

- reklama -

Korzyści zauważa coraz więcej samorządów. W Katowicach właściciele budynków, które mają pełną ścianę roślin lub zielony dach, są zwolnieni z podatku od nieruchomości. Podobną uchwalę przyjęto w Kaliszu. Jak podkreślał jej pomysłodawca, prezydent Krystian Kinastowski, tego typu infrastruktura to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia.

Krajowym pionierem we wspieraniu zielonych inwestycji na dachach i ścianach budynków jest Wrocław, który ponad 5 lat temu, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadził uchwałę zachęcającą mieszkańców do tworzenia pokrywy roślinnej na lokalach mieszkalnych.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here