Zmiana terminu zapłaty składek ZUS

biznes komputer
Biznes. Fot. freepik.com

Oddziały ZUS uruchomiły w tym tygodniu dyżury telefoniczne dla klientów zainteresowanych informacjami na temat obliczenia składki zdrowotnej czy składaniem dokumentów rozliczeniowych.

Polski Ład wprowadził zmiany w terminach opłacania składek ZUS i składania deklaracji rozliczeniowych. Nowe, obowiązujące od tego roku terminy, to 5., 15. i 20. dzień danego miesiąca.

- reklama -

Termin do piątego dnia następnego miesiąca pozostaje bez zmian dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, czyli m.in. dla urzędów gmin i miasta. Dla pozostałych płatników składek termin zależy od tego, czy posiadają osobowość prawną, czy też nie. Np. dla spółek kapitałowych, spółdzielni i fundacji będzie to termin do 15. dnia następnego miesiąca, natomiast dla pozostałych płatników składek, m.in. jednoosobowych firm i innych podmiotów bez osobowości prawnej, będzie to termin do 20. dnia następnego miesiąca.

Od stycznia przedsiębiorcy mają również obowiązek comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy opłacają składki tylko na własne ubezpieczenia. Zwolnieni z tego obowiązku są tylko duchowni, osoby składające dokumenty za nianie oraz osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu na podstawie art. 7 ustawy systemowej.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj