Krótsza izolacja i zmiany w kwarantannie. „Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii”

koronawirus smutek dziecko
Fot. pexels.com

Zamiast obecnych 10 dni w izolacji zakażeni koronawirusem będą pozostawiać przez 7 dni. Kwarantanna natomiast będzie dotyczyć tylko tych osób, które mieszkają z osobą zakażoną.

Ministerstwo Zdrowia likwiduje tzw. kwarantannę z kontaktu wskazywaną na podstawie wywiadu epidemicznego. – To miało ogromne znaczenie w szkołach lub środowisku pracy. Taki rodzaj kwarantanny zostanie zniesiony – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. – 10 lutego będziemy chcieli wysłać SMS zdejmujący taką kwarantannę z osób na niej przebywających – dodał. Jak zaznaczył minister, gdy osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, będą czuły się gorzej, powinny skontaktować się z lekarzem.

- reklama -

Od 15 lutego kwarantanna będzie dotyczyć tylko tych osób, które mieszkają z osobą zakażoną koronawirusem. Zakończy się ona z dniem zakończenia izolacji współdomownika. 11 lutego zlikwidowana zostanie także kwarantanna przyjazdowa dla osób przybywających z krajów Schengen – pozostanie wyłącznie dla osób bez unijnego certyfikatu COVID-19. Kwarantanna dla osób spoza strefy Schengen będzie trwać 7 dni.

Również od 15 lutego będzie stosowana siedmiodniowa izolacja osób zakażonych zamiast dziesięciodniowej.

Jak podkreślił Adam Niedzielski, dotychczasowy przebieg epidemii pokazuje, że apogeum piątej fali jest już za nami. – Dwa tygodnie temu mieliśmy do czynienia z przesileniem. Tendencja spadkowa to jest już tendencją stałą – zauważył. Zaznaczył także, że przebiegi COVID-19 w piątej fali są łagodniejsze. – Bardzo ciekawa obserwacja jest taka, że w porównaniu z IV falą widzimy bardzo wyraźnie, że czas hospitalizacji spada do tygodnia, a wynosił 10 dni i więcej – mówił minister.

Według szefa resortu zdrowia luty będzie miesiącem, gdy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w tym miesiącu powinno wyczerpać się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. – Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje dotyczące zniesienia restrykcji czy wprowadzenia łagodniejszych regulacji. Jak często byłem pesymistą, tak w tej sytuacji jestem optymistą. Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii – ocenił.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj