Zabytkowa Kopalnia Ignacy otworzy się w czerwcu

kopalnia ignacy rybnik
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

Od kilku lat odnawiane są kolejne kopalniane przestrzenie – zmodernizowano wieżę ciśnień oraz budynki stolarni, sprężarkowni, maszynowni szybów Głowacki i Kościuszko.

W dniach 3-5 czerwca Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zostanie udostępniona zwiedzającym wraz ze wszystkimi planowanymi atrakcjami. Będzie to symboliczne zakończenie wieloletniego procesu rewitalizacji i adaptacji na potrzeby nowych funkcji.

- reklama -

W remontowanym nadszybiu i maszynowni szybu Kościuszko uruchomiona zostanie interaktywna wystawa o charakterze popularno-naukowym nawiązująca do idei centrum nauki. – Będzie to wystawa, ukazująca, w jaki sposób ujarzmienie sił przyrody przez człowieka w postaci pary wodnej jako nośnika energii radykalnie zmieniło nasz świat i nas samych. Wystawa stała z najważniejszym eksponatem – pracującą parową maszyną wyciągową – będzie od tej pory głównym składnikiem oferty Zabytkowej Kopalni Ignacy – zapowiada Marek Gołosz, dyrektor obiektu.

Wydarzenie wpisuje się w 230. rocznicę powstania Kopalni Hoym i rozpoczęcia wydobycia węgla kamiennego na ziemi rybnickiej. Otwarcie nastąpi też tuż przed planowanymi na obiekcie w czerwcu wydarzeniami: Industriadą i Festiwalem Górnej Odry.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj