76 mln zł na program „Śląskie. Przywracamy błękit”

slaskie
Fot. Patryk Pyrlik/UMWS

Wdrożenie działań naprawczych doprowadzi do poprawy jakości powietrza, co w konsekwencji spowoduje ograniczenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców województwa śląskiego.

Województw Śląskie będzie realizowało program ochrony powietrza w ramach unijnego projektu LIFE pn. „Śląskie. Przywracamy błękit”. Opiewa on na kwotę 76 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże prawie 26 mln zł dotacji, 45 mln zł będzie pochodzić z programu LIFE. Do tego dojdą środki własne samorządów i te pochodzące z budżetu województwa.

- reklama -

– Ten projekt pokazuje zmianę, której oczekujemy w regionie. Dziękuję samorządom, które zdecydowały się uczestniczyć w tym projekcie. Współpraca zawsze przynosi najlepsze efekty i mam nadzieję, że przełoży się na poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie jakości życia. Śląsk się zmienia i zmierza w kierunku gospodarki niskoemisyjnej – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Główne kierunki projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” to m.in.: stworzenie systemu wsparcia doradczego, ograniczenie emisji transportowej, koncepcje zwiększenia obszarów zieleni, przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy, modele zmniejszenia oddziaływania środowiskowego w budynkach użyteczności publicznej, utworzenie regionalnego systemu eko-informacji mieszkańca, skoordynowanie wykorzystania środków krajowych i zagranicznych na rzecz poprawy jakości powietrza.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj