Rząd znosi większość obostrzeń covidowych

koronawirus
Fot. freepik.com

Pozostają jedynie: maseczki w przestrzeniach zamkniętych, izolacja w przypadku zakażenia COVID-19 oraz kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej i kwarantanna przyjazdowa.

Od 1 marca rząd znosi wszystkie obostrzenia. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, obowiązywać będą wyłącznie te, które są konieczne – jak np. zakrywanie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. – Zostają tylko te restrykcje, które mają charakter czysto epidemiczny – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

- reklama -

Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje nadal takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Obecnie nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty i szaliki nie są dozwolone.

Nadal będzie także obowiązywać izolacja w przypadku zakażenia COVID-19. Trwa 7 dni, ale lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał. Zostają także: kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19 i kwarantanna przyjazdowa dla osób bez ważnego UCC.

– Widzimy, że śmiertelność wywołana Omikronem jest dalece niższa, niż prognozowano. Po wielu konsultacjach medycznych widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące i znieść restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy – przekonywał premier. – Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach – tam gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski – powiedział premier Morawiecki.

– Przywracamy również normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna, dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania – dodał szef rządu.

Jak argumentował Adam Niedzielski, trend spadkowy zakażeń jest bardzo silny. – W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze spadkami nawet powyżej 30% z tygodnia na tydzień i to spowodowało, że tak jak szybko osiągnęliśmy apogeum V fali, tak szybko redukuje się liczba zakażeń – powiedział szef MZ. – W tej chwili priorytetem staje się odmrażanie służby zdrowia. Kierunkiem działań będzie zwiększanie dostępności do zwykłego systemu opieki zdrowotnej – dodał Niedzielski.

Minister powiedział, że w czarnym scenariusz rząd przewidywał dużą liczbę hospitalizacji, ale taki obrót spraw się nie ziścił. – Widzimy, że cały czas ten spadek łóżek, z którym mamy w tej chwili do czynienia, jest mniej więcej w ostatnim tygodniu ok. 350 hospitalizacji dziennie mniej. Jest to blisko 2,5 tys. hospitalizacji mniej w perspektywie tygodnia – powiedział Adam Niedzielski.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj