Firmy wycofują się z Rosji i Białorusi. Mogą przenieść się do Polski

gospodarka
Fot. pexels.com

Zdaniem ekspertów Rosja nie tylko będzie musiała się zmierzyć ze wzrostem bezrobocia i obniżeniem standardu życia, ale wręcz cofnie się w rozwoju.

Ok. 400 firm podjęło decyzję o opuszczeniu Rosji. Koncerny wycofują się w geście solidarności z krajami, które nałożyły sankcje za agresję zbrojną na Ukrainę, ale nie tylko.

- reklama -

Wprowadzone sankcje przyczynią się potężnego kryzysu rosyjskiej gospodarki. Recesja w Rosji w tym roku może wynieść ok. 20%. Odcięcie rządu i banków od globalnych rynków finansowych oraz ograniczenie eksportu technologii spowoduje, że kraj nie tylko będzie musiał się zmierzyć ze wzrostem bezrobocia i obniżeniem standardu życia, ale wręcz cofnie się w rozwoju.

W Polsce pierwszy okres po prowadzeniu sankcji nie będzie łatwy, okazuje się jednak, że w dłuższej perspektywie Polska może skorzystać na wielkich przetasowaniach gospodarczych wynikających z sankcji. Część firm, które zapowiedziały wycofanie się z Rosji i Białorusi, może być zainteresowana lokowaniem swoich inwestycji właśnie tutaj. Chodzi przede wszystkim o branżę automotive, ale też produkcję tworzyw sztucznych, podzespołów do telefonów komórkowych, elektroniki, żywności.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj