Czy czeka nas niewydolność polskiej służby zdrowia w związku z tysiącami uchodźców z Ukrainy?

lekarz
Fot. freepik.com

Przybycie setek tysięcy ukraińskich uchodźców wywiera ogromną presję na system opieki zdrowotnej w Mołdawii. Jak w tej sytuacji radzi sobie polska służba zdrowia?

Od 24 lutego do Polski wjechało 2,175 mln uchodźców z Ukrainy. Wielu z nich potrzebuje pomocy lekarskiej i zgłasza się do polskich przychodni i szpitali. Tydzień temu minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że w polskich szpitalach jest już prawie 2 tys. pacjentów z Ukrainy, z czego ponad połowa to dzieci.

- reklama -

Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu do tej pory udzielił pomocy 509 uchodźcom, z których ok. 30% to dzieci. Z kolei ponad 150 uchodźców z Ukrainy otrzymało już pomoc medyczną w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku, personel medyczny szpitala przebadał także 326 dzieci z ukraińskich domów dziecka.

Przybycie setek tysięcy ukraińskich uchodźców wywiera ogromną presję na system opieki zdrowotnej w Mołdawii. Kraj apeluje o pomoc do Unii Europejskiej i ONZ. Jest to jeden z najbiedniejszych krajów Europy, a jego całkowita populacja wynosi 2,6 miliona osób. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę przybyło do niego ponad 331 tys. uchodźców, a 100 tys. z nich nadal przebywa w kraju.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj