Jaki powietrzem oddychamy? Wielkie płuca pokazują problem smogu

Instalacja PAS w Rybniku. Fot. E. Nagalewski

Polski Alarm Smogowy za pomocą innowacyjnych instalacji mobilnych płuc chce zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

W ramach trzeciej odsłony antysmogowej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego pod nazwą „Zobacz, czym oddychasz” 47 miejscowości odwiedziły innowacyjne instalacje mobilnych płuc. W poprzednich edycjach wielkie płuca pojawiły się m.in. na skwerze ks. Prałata Stefana Pieczki w Raciborzu czy na rybnickim rynku.

- reklama -

Instalacja „oddychając”, pochłania zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Materiał pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor. Celem kampanii jest pokazanie unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń, które nie tylko osiadają na antysmogowej instalacji, ale przede wszystkim trafiają do płuc osób żyjących w zanieczyszczonych miejscowościach.

– To specyficzny sezon i rekordowa liczba lokalizacji, do których trafiła nasza instalacja. Mobilne płuca ustawiano zazwyczaj w miejscowościach, w których nie są prowadzone pomiary jakości powietrza, a ich mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Duże zaangażowanie ze strony lokalnych alarmów smogowych pozwoliło na szerokie dotarcie z informacją o złej jakości powietrza do miejscowości, gdzie świadomość na ten temat jest jeszcze bardzo niska – tłumaczy Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here