Mikroplastik znaleziono łącznie w 17 z 22 preparatów, w niektórych z nich znaleziono dwa, a nawet trzy rodzaje plastiku.
Tylko 9% odpadów plastikowych podlegało dotychczas recyklingowi, 12% było spalane, a reszta trafiała na wysypiska śmieci, do rzek, lasów i mórz. Drobiny plastiku uwalniane z odpadów pod wpływem działania czynników środowiskowych znajdowane są już praktycznie wszędzie. Teraz po raz pierwszy cząsteczki tworzyw sztucznych wykryto w próbkach ludzkiej krwi.
W połowie z 22 próbek krwi pobranych od anonimowych dawców znaleziono plastik PET – najczęściej stosowany do produkcji butelek na napoje. W jednej czwartej znaleziono polietylen – składnik m.in. toreb na zakupy, zakrętki butelek PET. Mikroplastik znaleziono łącznie w 17 z 22 preparatów, w niektórych z nich znaleziono dwa, a nawet trzy rodzaje plastiku.
W 2021 r. amerykańscy naukowcy alarmowali, że znaleźli mikroplastik w smółkach – pierwszych odchodach noworodków. Oznacza to, że cząsteczki dostały się do organizmów dzieci jeszcze w łonie matek.