Wnioski o wydanie zaświadczenia A1 tylko online

komputer praca
Fot. prexels.com

Znowelizowane przepisy ustawowe oraz wdrożone na ich podstawie środki mają na celu usprawnienie procesu ubiegania się i wydawania zaświadczeń A1.

Zaświadczenia A1 pozwala uniknąć podwójnego płacenia składek osobom pracującym za granicą i potwierdza podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał w 2021 roku ponad 676,7 tys. zaświadczeń A1. Stanowi to wzrost w stosunku do roku 2020 o 9,56%, kiedy wydano ponad 617,7 tys. takich zaświadczeń. W województwie śląskim w ubiegłym roku wydano 74 669 zaświadczeń A1.

- reklama -

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 kwietnia ZUS przyjmuje elektroniczne wnioski o zaświadczenia A1 i w odpowiedzi na nie wydaje zaświadczenia A1 również w formie dokumentów elektronicznych. Wydane przez ZUS zaświadczenia będą udostępniane osobie składającej wniosek na jej profilu, utworzonym na PUE ZUS. Elektroniczny wniosek o wydanie A1 na PUE jest składany za pomocą specjalnie przygotowanego kreatora.

Przekazane elektronicznie zaświadczenie A1 można wydrukować. Taki wydruk jest dokumentem urzędowym. Znowelizowane przepisy ustawowe oraz wdrożone na ich podstawie środki mają na celu usprawnienie procesu ubiegania się i wydawania zaświadczeń A1.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj