Rudy miejscem edukacji przyrodniczej, historycznej i kulturowej

Stare Opactwo w Rudach
Stare Opactwo w Rudach

Ogrodnicy pracujący nad rozwojem parku przypałacowego eksperymentowali, wprowadzając liczne nowe i egzotyczne gatunki roślin.

Na terenie Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach będzie realizowany projekt pn. „Przypałacowy Park Krajobrazowy w Rudach Wielkich miejscem edukacji przyrodniczej, historycznej i kulturowej – działania adaptacyjne”. Na początek zaplanowano wykonanie dokumentacji projektowej i przygotowanie prac rewaloryzacyjnych na powierzchni 9,87 ha parku charakteryzującego się skomplikowanymi i różnorodnymi elementami.

- reklama -

Część zagospodarowania tego obszaru ma związek z działalnością zakonu Cystersów, który dotarł na Ziemię Raciborską już w połowie XIII w. Obecne założenie powstawało w latach 1822-1846 na powierzchni 95 ha dzięki rodzinie książąt Raciborskich. Ogrodnicy pracujący nad rozwojem parku eksperymentowali, wprowadzając liczne nowe i egzotyczne gatunki roślin. Właściwa opieka ogrodnicza sprzyjała również rozwojowi rodzimych gatunków drzew i krzewów, wiele z nich osiągnęło imponujące pomnikowe rozmiary.

W połowie XIX w. park przypałacowy ostatecznie przybrał formę parku w stylu angielskim, a jego część udostępniona była dla ogółu ludności. Niestety w 1945 r. zespół klasztorno-pałacowy został spalony i zdewastowany przez Armię Czerwoną, a park pozbawiony odpowiedniej opieki ogrodniczej ulegał stopniowej degradacji.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here