Urbanizacja wpływa na ewolucję życia podobnie na całym świecie

warszawa
Fot. pexels.com

Badania pokazują m.in., że warunki środowiskowe w miastach są zazwyczaj bardziej podobne do siebie na całym świecie niż do pobliskich siedlisk wiejskich.

Ostatnie badania wykazują, że zmiany w środowisku miejskim mogą wpływać na cztery procesy ewolucyjne: mutacje, dryf genetyczny, przepływ genów i adaptację będącą wynikiem doboru naturalnego. Urbanizacja powoduje np. zmiany ewolucyjne u roślin.

- reklama -

Badacze przyjrzeli się koniczynie białej obecnej w niemal każdym mieście na Ziemi. Pobrali w tym celu 110 019 próbek roślin ze 160 miast w 26 państwach. To, co odkryli, jest najbardziej jak dotąd wyraźnym dowodem na to, że ludzie, a w szczególności mieszkańcy miast, wpływają na ewolucję życia na całym świecie. Wszędzie koniczyna biała często ewoluuje w bezpośredniej odpowiedzi na zmiany środowiskowe zachodzące w środowisku miejskim. – Od dawna wiemy, że w dość znaczący sposób przekształciliśmy miasta i zmieniliśmy środowisko i ekosystemy. Dzięki naszym badaniom udowodniliśmy, że często dzieje się to w podobny sposób w skali globalnej – mówi James Santangelo z UTM.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj