Więcej za wypadek przy pracy. Ile złotych za 1% uszczerbku na zdrowiu?

praca elektryk
Fot. pixabay.com

Jednorazowe odszkodowanie jest świadczeniem, o które ubiegać się może osoba będąca objęta ubezpieczeniem wypadkowym, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej stała się długotrwale lub stale niezdolna do pracy.

W ubiegłym roku ZUS wypłacił jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej na kwotę ponad 308 mln zł. Przeciętna wysokość wynosiła około 7 tys. zł. W województwie śląskim w 2021 r. wypłacono ponad 5,6 tys. odszkodowań na łączną kwotę 39 914 000 tys. zł.

- reklama -

Jednorazowe odszkodowanie jest świadczeniem, o które ubiegać się może osoba będąca objęta ubezpieczeniem wypadkowym, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej stała się długotrwale lub stale niezdolna do pracy. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie poszkodowany składa dopiero po zakończeniu leczenia i rehabilitacji, nigdy nie wcześniej. Świadczenie przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby zmarłej wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Wysokość świadczenia zależy od stopnia niesprawności organizmu i wynosi 20% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Kwota, która przysługuje za jeden procent uszczerbku na zdrowiu, zmienia się raz w roku. Obecnie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1133 zł brutto.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj