Kobiety zarabiają mniej po porodzie. „Kara płacowa za macierzyństwo”

matka dziecko
Fot. unsplash.com

Po porodzie zarobki matek automatycznie i bardzo gwałtownie spadają, a potem już nigdy nie wracają do normy. Jednocześnie pensje mężczyzn, którym urodziło się dziecko, nie zmieniają się wcale.

Naukowcy analizowali okres ok. 30 lat – od lat 80. ubiegłego wieku do 2000 r. – pod kątem pensji kobiety po urodzeniu dziecka. Udział kobiet w zarobkach rodziny malał o 13 punktów procentowych po pierwszym porodzie w latach 80., a o 10 punktów procentowych w 2000 r. Taka sytuacja dotyczy matek na wszystkich poziomach wykształcenia.

- reklama -

– Rewolucja płci utknęła w martwym punkcie, a kobiety pozostają w trudnej sytuacji ekonomicznej. Istnieje coś takiego jak kara płacowa za macierzyństwo – zarówno w zamożnych, jak i uboższych warstwach społeczeństwa – podkreśla autorka publikacji – mówi socjolożka dr Kelly Musick, główna autorka badania.

Wcześniejsze badania wykazały, że macierzyństwo stawia kobiety w nieustannej roli opiekuńczej. Po porodzie zarobki matek automatycznie i bardzo gwałtownie spadają, a potem już nigdy nie wracają do normy. Jednocześnie pensje mężczyzn, którym urodziło się dziecko, nie zmieniają się wcale. Wypadnięcie z rynku pracy na kilka miesięcy „ustawia” całą przyszłą ścieżkę kariery kobiet, które zdecydowały się na macierzyństwo. Niższe zarobki sprawiają też, że stają się one bardziej zależne finansowo od partnerów.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj