Wojna na Ukrainie nie przesłoniła problemu walki ze smogiem

dym smog
Fot. pexels.com

Około 45 tys. osób rocznie umiera w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dyskutowano m.in. o poprawie jakości powietrza w polskich miastach. Podczas sesji „Nowe wyzwania miast w walce ze smogiem” uczestnicy próbowali ocenić, czy wojna w Ukrainie spowodowała wyhamowanie działań.

- reklama -

Jak powiedziała Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego, Ukraina zdominowała wszystkie tematy, jednak działania związane ze smogiem są nadal prowadzone. Do marszałkowskiego projektu „Przywracamy błękit” przystąpiło 10 partnerów instytucjonalnych i 80 gmin. Zamierzenie to rozpoczęto w tym roku i kontynuowane będzie przez kolejne 7 lat. Ciągle są także składane wnioski o dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”, trwa wymiana kopciuchów.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera zauważył, że Rybnik jest przykładem miasta, które na polu walki ze smogiem notuje spore sukcesy. I chociaż, kiedy startował z pierwszą akcją w 2015 r., to opór ze strony lokalnej społeczności był duży, z czasem jednak sytuacja się zmieniła. – Dzisiaj mieszkańcy sami przychodzą i wskazują, kto jeszcze nie wymienił kopciucha, a powinien. I wtedy trzeba uciec się do kontroli. W pierwszym kwartale przeprowadziliśmy ich ok. 2,5 tys., a wystawiliśmy tylko kilkanaście mandatów – zauważył.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj