Około 45 tys. osób rocznie umiera w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza.
Podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dyskutowano m.in. o poprawie jakości powietrza w polskich miastach. Podczas sesji „Nowe wyzwania miast w walce ze smogiem” uczestnicy próbowali ocenić, czy wojna w Ukrainie spowodowała wyhamowanie działań.
Jak powiedziała Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego, Ukraina zdominowała wszystkie tematy, jednak działania związane ze smogiem są nadal prowadzone. Do marszałkowskiego projektu „Przywracamy błękit” przystąpiło 10 partnerów instytucjonalnych i 80 gmin. Zamierzenie to rozpoczęto w tym roku i kontynuowane będzie przez kolejne 7 lat. Ciągle są także składane wnioski o dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”, trwa wymiana kopciuchów.
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera zauważył, że Rybnik jest przykładem miasta, które na polu walki ze smogiem notuje spore sukcesy. I chociaż, kiedy startował z pierwszą akcją w 2015 r., to opór ze strony lokalnej społeczności był duży, z czasem jednak sytuacja się zmieniła. – Dzisiaj mieszkańcy sami przychodzą i wskazują, kto jeszcze nie wymienił kopciucha, a powinien. I wtedy trzeba uciec się do kontroli. W pierwszym kwartale przeprowadziliśmy ich ok. 2,5 tys., a wystawiliśmy tylko kilkanaście mandatów – zauważył.