Budowa linii kolejowej z Katowic do Ostrawy ruszy w 2025 roku

pociag kolej
Pendolino na stacji Katowice

Przeciwko zaproponowanym do konsultacji czterem wariantom przebiegu linii w woj. śląskim protestują mieszkańcy niektórych gmin oraz część samorządowców.

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla nowej linii kolejowej mającej połączyć Katowice z czeską Ostrawą przez Jastrzębie-Zdrój ma być złożony jeszcze w tym roku, zaś rozpoczęcie budowy planowane jest na 2025 r. Projektowana linia ma być częścią systemu kolei dużych prędkości, tworzonej m.in. z myślą o skomunikowaniu przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przeciwko zaproponowanym do konsultacji czterem wariantom przebiegu linii w woj. śląskim protestują mieszkańcy niektórych gmin oraz część samorządowców.

- reklama -

– Nie będzie i nigdy nie ma wariantów idealnych – takich, które by wszystkich zadowoliły. Zawsze są protesty, zawsze są uwagi – to rzecz naturalna, szczególnie w tak trudnym terenie dla inwestycji jak Śląsk, gdzie jest wiele różnych ograniczeń, gdzie teren jest zurbanizowany. Chcemy z tych wszystkich wariantów wybrać ten, który będzie stosunkowo najlepszy, stosunkowo najmniej budzący różnego rodzaju obawy – powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Obecnie trwają prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym przedsięwzięcia. Później każdy z możliwych przebiegów linii zostanie poddany ocenie pod wieloma kryteriami.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj