Przemysł wciąż ma twarz mężczyzny. Może się to zmienić

kobieta inżynier przemys praca
Fot. unsplash.com

Zawody techniczne wciąż są zdominowane przez mężczyzn, na co wpływają m.in. panujące stereotypy, że kobiety nie sprawdzają się w rolach technicznych, ale też przekonanie pań o niedostatecznych kompetencjach.

Badanie HRK „Kobieta w branży przemysłowej” wskazuje, że w zaledwie 20% firm kobiety stanowią więcej niż połowę zatrudnionych. Odsetek pań na stanowiskach prezesów wynosi 19,5%, a wśród członków zarządu 25%. Wśród spółek notowanych na GPW tylko 6% ma prezesa kobietę. Większość pań w sektorze pracuje w takich obszarach jak administracja, księgowość czy HR.

- reklama -

34% firm deklaruje jednak wzrost zatrudnienia kobiet na stanowiska specjalistyczne, inżynierskie i naukowo-techniczne, a 26% – na stanowiskach wyższego szczebla. Mimo chęci zatrudniania 71% badanych firm wskazało, że ma trudności w rekrutacji kobiet na stanowiska specjalistyczne, naukowo-techniczne czy inżynierskie. W przypadku rekrutacji kobiet na wysokie stanowiska trudności dostrzega 46% firm.

Eksperci wskazują, że zawody techniczne wciąż są zdominowane przez mężczyzn, na co wpływają m.in. panujące stereotypy, że kobiety nie sprawdzają się w rolach technicznych, ale też przekonanie pań o niedostatecznych kompetencjach.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj