Wyprawa w Bieszczady z PTTK Racibórz

pttk raciborz
Wyprawa z PTTK Racibórz na Borową i Waligórę

Podczas trwającej cztery dni wycieczki będzie można zdobyć m.in. najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – Tarnicę.

Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze Oddział w Raciborzu zaprasza na wyprawę z cyklu „Poznajemy Beskidy”: „Bieszczady: Łopiennik, Tarnica, Halicz, Rozsypaniec, Połonina Caryńska i Wetlińska”. Wyprawa odbędzie się w terminie 16-19 czerwca.

- reklama -

Beskidy są najmłodszymi górami w Polsce. Powstały, podobnie jak całe Karpaty, w końcowej fazie alpejskich ruchów górotwórczych (orogeneza alpejska), około 20 mln lat temu. Beskidy zbudowane są z fliszu, czyli naprzemianległych warstw skał osadowych, głównie zlepieńców, piaskowców, łupków, rzadziej margli i wapieni. Osady te powstawały w głębokim zbiorniku morskim (fragment oceanu Tetydy), który istniał na terenie Karpat przez ponad 100 mln lat. Materiał skalny gromadził się na dnie od górnej jury po najniższy miocen. Fałdowanie Karpat zewnętrznych, w tym Beskidów, miało miejsce na przełomie paleogenu i neogenu. Sfałdowane masy skalne zostały oderwane od podłoża, pchnięte na północ i nasunięte w formie płaszczowin na osady powstałego przed czołem Karpat zapadliska i wypiętrzone.

Pierwszy dzień: wyjazd z Raciborza do Jabłonek i możliwość wejścia na Łopiennik (1069 m n.p.m.) czarnym szlakiem. Długość trasy: ok. 12,6 km, suma podejść ok. 522 m. Drugi dzień: Gniazdo Tarnicy – najdłuższa, najambitniejsza i najpiękniejsza trasa w Bieszczadach; start: wieś Wołosate (szlakiem niebieskim) do przełęczy pod Tarnicą, następnie szlakiem żółtym na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów Tarnicę (1346 m n.p.m.), powrót do przełęczy pod Tarnicą i cały czas szlakiem czerwonym w kierunku szczytów: Krzemień (1335 m n.p.m.), Kopa Bukowska (1319 m n.p.m.), Halicz (1333 m n.p.m.), Rozsypaniec (1280 m n.p.m.), Przełęcz Bukowska (1107 m n.p.m.) i lasem w kierunku wsi Wołosate; czas przejścia około 7-8 godz., długość trasy 19 km, suma wzniesień: ok. 920 m. Uwaga: wyprawa prowadzi przez strefę nadgraniczną – należy mieć przy sobie dokument tożsamości. Trzeci dzień: dwie połoniny; start: wieś Smerek (szlakiem czerwonym) na szczyt Smerek (1222 m n.p.m.), następnie przejście Połoniną Wetlińską (cały czas czerwonym szlakiem) i zejście do wsi Brzegi Górne (14 km), następnie wyjście dalej szlakiem czerwonym na Połoninę Caryńską i zejście do wsi Ustrzyki Górne. Czas przejścia około 9,5 godz., długość trasy 23 km. Czwarty dzień: czas wolny do godz. 12:00 zagospodarowany według uznania.

Koszt wyprawy: członkowie PTTK z opłaconą składką za 2022 r., młodzież do 18 roku życia i studenci: 480 zł, osoby niezrzeszone: 510 zł.

Szczegóły: Wyprawa „Poznajemy Beskidy”

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj