Uczniowie porzucą naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie

dzieci las wycieczka
Fot. pexels.com

Choć naukowcy wielokrotnie udowodnili, że kontakt z przyrodą jest niezbędny do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego tak dzieci, jak i dorosłych, to wciąż zajęcia w terenie nie są traktowane jako pełnoprawna forma edukacji w polskiej szkole.

10 czerwca ponad 120 tys. dzieci z całej Polski będzie świętować Dzień Pustej Klasy. Dzieci i młodzież, wspólnie ze swoimi nauczycielami, porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie. Do udziału w tegorocznym wydarzeniu zgłosiło się już ponad 800 szkół i przedszkoli z całego kraju.

- reklama -

– Choć naukowcy wielokrotnie udowodnili, że kontakt z przyrodą jest niezbędny do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego tak dzieci, jak i dorosłych, to wciąż zajęcia w terenie nie są traktowane jako pełnoprawna forma edukacji w polskiej szkole, a pogoda potrafi skutecznie odstraszać nauczycieli przedszkolnych od zapewnienia dzieciom codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu – mówi Gosia Świderek z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”.

Doświadczenia wyraźnie pokazują, że regularne kilkugodzinne wyjścia w teren mają nieoceniony wpływ na uczniów, ale także na klasę jako grupę. Ostatnie dwa miesiące kiedy do klas uczestniczących w projekcie dołączyły dzieci z Ukrainy pokazały, że w naturze jest łatwiej: dogadać się pomimo barier językowych, włączać się w zadania grupowe, redukować napięcie i stres.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj