Brakuje rąk do pracy w budownictwie

Modernizacja drogi
Zdjęcie poglądowe Fot. Pixabay.com

Brakuje pracowników do realizacji kluczowych projektów w infrastrukturze – przy budowie dróg, autostrad, obiektów szczególnego znaczenia, lotnisk czy przy inwestycjach na kolei.

Popyt na pracowników budowlanych znacznie przekracza podaż. Braki pracowników wskazuje ponad 90% firm branży, a 70% twierdzi, że brak pracowników to istotna bariera w ich dalszej działalności.

- reklama -

Główną przyczyną jest wojna w Ukrainie. Według danych podawanych przez PZPB na polskich budowach przed wybuchem wojny pracowało łącznie blisko 380 tys. pracowników z Ukrainy. Stanowili oni prawie 78% wszystkich zagranicznych pracowników pracujących na budowach w Polsce.

– Nie byliśmy przygotowani na taką sytuację, ale pozostaje otwarta kwestia, jakie mieliśmy inne, realne możliwości pozyskiwania pracowników? Wojna jest siłą wyższą, a przypomnę, że większość analityków i komentatorów nie zakładała, że ta wojna wybuchnie – ocenia Piotr Balcerowski. Przytacza opinie wskazujące, że dzisiaj szansą dla polskiego rynku są kraje Azji Środkowej i to na nie można było się otworzyć kilka lat temu.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj