Rząd nie zdążył z wprowadzeniem zmian w Kodeksie pracy

dzien matki praca
Fot. unsplash.com

Zmiany w przepisach regulują zasady zawierania umów o pracę, zwiększają elastyczność pracy, wydłużają urlopy rodzicielskie z 32 do 41 tygodni czy wprowadzają nowe dni wolne.

1 i 2 sierpnia Polska powinna wprowadzić w życie dwie unijne dyrektywy dotyczące Kodeksu pracy – chodzi dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz tzw. dyrektywę rodzicielską. Ścieżka legislacyjna w Sejmie nie została jednak nadal ukończona. Zmiany w Kodeksie pracy będą znaczące, dlatego problemem dla firm jest brak informacji o ostatecznym kształcie zmian, terminie ich ogłoszenia i terminie ich wejścia w życie. Jeśli będzie to tylko 14 dni, mogą mieć duże problemy z ich wdrożeniem.

- reklama -

Sporą zmianą będzie wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Obecnie rodzice mają do wykorzystania 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, natomiast po zmianach do wykorzystania będzie 41 tygodni, przy czym 9 tygodni będzie przysługiwało wyłącznie ojcu dziecka. Nowelizacja zakłada też wprowadzenie dodatkowych dni wolnych.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj