Zmarł aktor Franciszek Pieczka. Miał 94 lata

Fot. KPRM

Pochodzący z Godowa Franciszek Pieczka był jednym z najbardziej znanych i lubianych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

Nie żyje Franciszek Pieczka, aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Miał 94 lata. Wiadomość o śmierci artysty przekazała jego rodzina.

- reklama -

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie. Był najmłodszym z sześciorga rodzeństwa i już od najmłodszych lat interesował się kinem. Pieszo chodził do oddalonego o kilka kilometrów Wodzisława Śląskiego, by tam oglądać seanse kinowe. Jego ojciec był górnikiem i zgodnie z tradycją młody Franciszek miał pójść w jego ślady, jednak pod ziemią przepracował tylko rok. Po opuszczeniu kopalni zaczął naukę na katowickim Uniwersyteckim Studium Przygotowawczym. Tam jeden z nauczycieli dostrzegł jego talent aktorski.

Po II wojnie światowej studiował aktorstwo na PWST w Warszawie. Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Potem przeniósł się Teatru Ludowego w Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955–1964. W latach 1974–2015 był aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie. Zagrał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Quo vadis”, „Konopielka” czy „Jańcio Wodnik”. Dużą popularność i sympatię zyskał dzięki roli Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”. Za kreację w „Jańciu Wodniku” z 1993 r. otrzymał wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, w tym na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Aktor grał też w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera.

Franciszek Pieczka był też wielokrotnie nagradzany i odznaczany. W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. 11 listopada 2017 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego. Stowarzyszenia Filmowców Polskich w 2021 roku uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

Żoną aktora przez 50 lat była Henryka, która zmarła w 2004 r.

Franciszek Pieczka na dożynkach gminy Godów w Skrzyszowie w 2014 r. Fot. arch. red.

 

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj