Prace plastyczne związane z dynią, krzyżówka o jesieni czy miniplener malarski – każdy, kto zawitał pod kasztany na stanowisko raciborskiej biblioteki, znalazł coś dla siebie.
Pierwszego dnia jesieni w Ogródku Jordanowskim w Raciborzu królował kolor pomarańczowy. W organizację Święte Dyni włączyła także raciborska biblioteka, która przygotowała szereg atrakcji dla uczestników. Każdy, kto zawitał pod kasztany, gdzie biblioteka się rozlokowała, znalazł coś dla siebie.
W związku z tym, że było to Święto Dyni, nie mogło zabraknąć pracy plastycznej związanej z tym warzywem. Dzieci, a także dorośli, mogli sobie zrobić harmonijkową dynię z papieru, wylosować z Literackiej Dyni wiersz, cytat lub słowa piosenki związanych z jesienią, a na Dyni Czytelniczej zawiesić karteczkę z ulubionym autorem lub tytułem książki czy też idolem literackim. Przygotowano również krzyżówkę Jesienny Szlak. Żeby nie było łatwo, pytania do krzyżówki zostały ukryte w różnych miejscach Ogródka Jordanowskiego na małych papierowych dyniach, które należało odszukać i poprawną odpowiedź wpisać w szablon krzyżówki. Za dobrze wykonane zadanie uczestnik otrzymywał nagrodę. Z myślą o najmłodszych przygotowano miniplener malarski, aby na rozłożonych wstęgach papieru mogli wyrazić swój zapał twórczy. Inspiracjom nie było końca nawet wśród dorosłych. Dzieci wraz z rodzicami również świetnie bawiły się bańkami gigant.
Wszystkim tym atrakcjom przyglądał się dumnie stojący na podeście jeż, którego dzieci mogły nakarmić papierowymi jabłkami. Ogółem z niespodzianek, jakie przygotowała biblioteka dla uczestników Święta Dyni, skorzystało ok. 300 osób. Dzieci z uśmiechem na twarzy oddalały się od bibliotecznego stoiska i oczywiście z malunkiem na twarzy – symbolem jesieni wykonanym przez Panią Jesień w kapeluszu, czyli bibliotekarkę Natalię.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/