Usuwanie azbestu w Polsce odbywa się zbyt wolno

Usuwanie azbestu
W ramach projektu planowane jest usunięcie elementów zawierających azbest z 97 budynków zlokalizowanych na terenie miasta Racibórz. Fot. freepik

Dofinansowanie z budżetu państwa obejmuje tylko demontaż i unieszkodliwianie wyrobów azbestowych, podczas gdy za wykonanie nowego dachu mieszkańcy muszą płacić sami.

Azbest powoduje raka, pylicę azbestową oraz choroby opłucnej. W XX w. był używany do produkcji dachów, a także rur czy elementów elewacji. Jego produkcja została zakazana w Polsce ustawą o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest – zgodnie z jej zapisami od 28 marca 1999 r. obowiązuje zakaz obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest.

- reklama -

Od momentu ogłoszenia „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” usunięto tylko niecałe 17% z prawie 8,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych. Tempo unieszkodliwiania azbestu wynosi zaledwie 0,12 mln ton rocznie. Aby usunąć pozostały azbest, potrzeba będzie jeszcze prawie 60 lat. W skontrolowanych województwach usunięcie pozostałego azbestu wymaga od 30 do 102 lat.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj