
W Wierzniowicach zanieczyszczenia z ogrzewania domów pochodzą głównie z pobliskich gmin po czeskiej i polskiej stronie granicy.
Ogrzewanie domów odpowiada nawet za trzy czwarte zanieczyszczeń w Czechach przy granicy z Polską – wykazały badania jakości powietrza. Eksperci przeanalizowali źródła zanieczyszczeń powietrza we wschodniej części Ostrawy oraz w lokalizacjach głównego korytarza powietrznego, którym przenoszą się zanieczyszczenia, w osi Bramy Morawskiej wzdłuż biegu rzeki Odry – w Studénce i Wierzniowicach na Karwińsku. Jedynym miejscem w Ostrawie, gdzie udział przemysłu jest większy niż gospodarstw domowych, okazało się bezpośrednie sąsiedztwo stacji pomiarowej w Ostrawie-Radwanicach.
To także głównie gospodarstwa domowe są odpowiedzialne za rakotwórcze zanieczyszczenie benzo(a)pirenem – są one źródłem prawie 90% jego emisji.





![Raciborskie Dni Urody odbyły się po raz dziesiąty [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Raciborskie-Dni-Urody.jpg)
![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)






![I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/polonistyczny-olimp-48-218x150.jpg)

![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)






![Seniorzy w centrum uwagi. Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] BIBLIOTEKA NIE oGRANICzA Karwina](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/BIBLIOTEKA-NIE-oGRANICzA-Karwina.jpg)






