Spadająca liczba ofert pracy, pogorszenie opinii na temat zmian wielkości zatrudnienia i ocen ogólnej sytuacji gospodarczej oraz rosnąca wartość wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych zapowiadają wyższą stopę bezrobocia.
Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,1% wobec 5,2% w sierpniu. Utrzymuje się więc na rekordowo niskim poziomie, jednak jak wynika z analiz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, gospodarka wyraźnie spowalnia, a niepewność rośnie, podobnie jak obawy o ewentualną skalę wzrostu bezrobocia.
Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w październiku wzrósł, choć zmiana ta była nieistotna. Eksperci zaznaczyli, że bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, związane jest to jednak z silnymi procesami „chomikowania pracy”. – Pracodawcy od dawna wskazują na trudności w znalezieniu odpowiednich pracowników. Przewidując trudności z ich rekrutacją również w przyszłości, wolą na razie nie redukować zatrudnienia pomimo dekoniunktury – wyjaśnili. W ich ocenie przełożenie niższej aktywności gospodarczej na wysokość stopy bezrobocia będzie najprawdopodobniej niewielkie.