Najwięcej odpadów opakowaniowych z wszystkich materiałów produkują Niemcy – średnio to aż 225,8 kg na jednego obywatela.
W 2020 r. każdy mieszkaniec Unii Europejskiej wygenerował średnio 34,6 kg odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Eurostat szacuje, że jedynie 13 kg z nich zostało poddanych recyklingowi. Najwięcej zużywanych przez siebie opakowań z plastiku, ponad połowę, poddano recyklingowi w Holandii, Litwie, Słowacji, Hiszpanii, Bułgarii i Cyprze, mniej niż 1/3 natomiast na Malcie, we Francji, Danii, na Węgrzech, w Irlandii, Rumunii i Austrii, a także w Polsce. Unijna średnia wyniosła 38%.
W latach 2010–2020 ilość odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych wytwarzanych w UE na mieszkańca wzrosła o 23%, czyli średnio o 6,5 kg. W tym samym okresie o 32% zwiększyła się także ilość odpadów poddawanych recyklingowi. Oznacza to, że do ponownego przetworzenia trafiło o 3,2 kg odpadów więcej. Większa ilość odpadów, która trafiła do recyklingu, nie jest jednak jednoznacznie pozytywnym wskaźnikiem.